Doğalgaz Kullanımı Püf Noktaları

Son 10 yılda, doğalgaz kullanımı gittikçe artmaktadır. Çağımızın getirdiği teknoloji ile birlikte, doğalgaz üretimi ve insanlara ulaştırılması çok basit düzeye indirgenmiştir. Hem ısınma, hem kullanım açısından ve bunun yanında çevreye verdiği zararın minimum düzeyde olması, doğal gaza olan talebi gittikçe artmasına neden olmaktadır.

Evlerde, doğalgaz kullanımı için, evlere özel döşenen boru sistemi ile mühendislik dilinde doğal iç tesisat ev sistemleri ile ısınma, pişirme ve günlük kullanım ihtiyaçları karşılanmaktadır. Böylesine faydalı bir enerji sistemini kullanırken, onu istenmeyen bomba haline getirmek, yine insanların elindedir. Bir kaç küçük bilgi birikimi ile sağlıklı bir şekilde doğal gaz kullanımı mümkündür alacağımız bu önlemler sayesinde.

Doğalgaz Kullanımı Nasıl Olmalıdır

En başta, her eve bir adet gaz kaçağı detektörü eklemek gereklidir. Maliyet açısından çok pahalı olmayan bu sistem, can ve mal kayıplarını minimum düzeyde tutmaktadır. Gaz kaçağı olduğu zaman, detektör bunu algılayıp, otomatikman gaz sayacından gelen gazı kesmektedir. Böylece, ister evde olun, ister dışarda isterse de uykuda, gaz kaçağı olduğu an, detektör gaz akışı kesecektir.

Diğer bir önlem ise, özellikle hanımlarım ve ev halkının görselliği bozuyor diye eklemekten kaçındığı, kapalı ortamların dışarda ki temiz hava ile geçişini sağlayan menfezlerdir. Gaz açımına gelen yetkili kişiler geldiğinde, göstermelik olarak konulan menfezleri, yetkililer gittiğinde çıkartan ya da kapatan ev halkı bu tutumundan kaçınmalıdır. Bilindiği üzere doğalgaz havadan hafif olduğu için, kaçak esnasında tavanda birikim yapar ve menfez aracılığıyla dışarıya geçişi sağlanır. Böylece, gazın bulunduğu ortamda depolama yapması engellenir. Menfez olmadığı takdirde, ortamda depolanan gaz, en ufacık bir kıvılcımda bomba etkisinde patlamaya neden olur. Bu ufacık kıvılcımlar ise, hiç önemsemediğimiz çakmak kullanımı, lamba açıp kapamama ve kibrit kullanımıdır.

Son olarak da, her yıl düzenli olarak kombi temizliği yapılmalıdır. Her hafta ev temizliği ya da arabamızın temizliği yaptığımız gibi ve üzerinde titizlikle durduğumuz gibi, her yıl özellikle kış ayları geldiğinde kombi temizliğini yaptırmalıyız. Kombi kullanımı uzun yıllar devam ettirmek istiyorsak muhakkak gereken özeni göstermeliyiz. Yaptıracağınız bakım, kombinin kendi yetkili servisine yapılmalıdır. Servis dışında ki bakımlar, son derece güvensiz ve gelişi güzeldir. Her marka kombiye bakım yapan ustalardan kaçınılmalıdır. Yaptıracağınız bu bakım sayesinde, hem daha çok ısınacak hem de faturanız çok kabarmayacaktır.

Yorum Ekle

Yorumlar (0)

    Henüz yorum yapılmamış ilk yorumu sen yap! Yorum Ekle